Redaktør: Dag Grønnestad

Diana på video
Min lille sønn griper meg i hånden og roper lykkelig: «Sessessen er ikke død, mamma – hun er ikke død!»

Høyrepopulisten som auteur – hurtigspoling gjennom Clint Eastwoods regikarriere
Siden Sergio Leones dollartrilogi, har Clint Eastwood vært mest kjent som beintøff revolvermann. Men han er også en habil regissør. Ved hans tyvende regiarbeide benytter Bjørn Hovde anledningen til å oppsummere stjernens produksjon.

Tvillingskjebner – John/Woos amerikanske jeg
«Yeah, he can direct an action scene – and Michelangelo could paint a ceiling», sa Quentin Tarantino engang om John Woo. Med ‘Face/Off’ har Woo endelig fått sitt gjennombrudd verden over. Geir Steinar Knutsvik har sett filmen, og forsøker å sette den i relieff mot Woos tidligere produksjon.

Samuel Fuller 1911-97
Samuel Fuller var kanskje først og fremst en regissørenes regissør. I fjor høst tok en lang og broket karriere slutt, og Fredrik Eriksen tar her et tilbakeblikk på karrieren til den amerikanske filmskaperen.

Abbas Kiarostami
Abbas Kiarostami har fortryllet publikum med filmene sine gjennom en rekke år, og årets gullpalme for Smaken kirsebær er en utmerkelse han har fortjent for lenge siden. Kiarostami var tilstede da filmen hadde verdenspremiere på kino i Toronto. Igor Rosic har snakket med ham.




